Przed wizytą

Terenowe Usługi Weterynaryjne.

Kilka praktycznych rad przed wizytą u weterynarza … czyli jak przygotować siebie i pupila by zminimalizować stres

  • Obserwuj swojego pupila.

Codziennie obserwuj zwierzaka i jego zachowanie. Interesuj się przede wszystkim różnymi nietypowymi zmianami w jego zachowaniu. Gdy zauważysz  coś niestandardowego, nie czekaj, zgłoś się do lekarza. Interwencja, kiedy wystąpią wczesne objawy daje zazwyczaj lepsze efekty terapeutyczne.

  • Przed wizytą NIE karm zwierzaka.

Małe zwierzęta pod wpływem stresu związanego z podróżą i/lub badaniem u weterynarza często wymiotują. Badanie zwierzaka z pełnym żołądkiem jest dużym utrudnieniem oraz może spowodować postawienie złej diagnozy.

  • Małe zwierzęta przynieś wyłącznie w kontenerach transportowych, klatkach czy tekturowym pudełku, natomiast psy na smyczy.

Jest to dużym ułatwieniem zarówno dla lekarza jaki i właściciela. Często zestresowane  lub chore zwierzę próbuje się wyrwać i może przy tym boleśnie podrapać. Zdenerwowane zwierzę pod wpływem stresu  może wyrwać się z rąk właściciela i uciec z gabinetu.

  • Pamiętaj o terminach szczepień.

Raz na jakiś czas przeglądaj książeczkę zdrowia pupila wydaną przez weterynarza i pilnuj terminów szczepień oraz odrobaczania w celu zachowania zdrowia zwierzęcia. W razie wątpliwości dzwoń po poradę do swojego lekarza.

  • Szczenięta, które nie mają ukończonego cyklu szczepień przed lecznicą oraz w lecznicy trzymać na rękach lub klatkach.

Nigdy nie wiesz jakie zwierzę było w lecznicy przed Tobą i na co chorowało. Lekarz zazwyczaj dezynfekuje stół natomiast podłogę nie zawsze. Niektóre wirusy utrzymują się ponad rok w środowisku. W celu zminimalizowania kontaktu z wirusami/bakteriami odizoluj na chwilę pupila przynosząc go w klatce.

  • Kwarantanna zwierzaka.

Szczenięta będące w okresie kwarantanny nie powinny kontaktować się z innymi zwierzętami tego samego gatunku. Dotyczy to przede wszystkim miejsc wspólnego użytku, czyli piaskownice, parki oraz skwery. W tym czasie wyprowadzaj pupila w miejsca mało uczęszczane przez inne zwierzęta.

  • Korzystając z porad innego lekarza weterynarii zabierz ze sobą książeczkę zdrowia pupila.

W książeczce zdrowia zapisane są wszystkich ważnych szczepienia wraz z datami i rodzajem szczepionki, są one istotnymi informacjami dla nowego weterynarza. Dzięki niej lekarz  będzie wiedział jakim zabiegom poddany był zwierzak i na co był leczony.

  • Spisz  wszystkie pytania i wątpliwości.

Przed wizyta spisz na kartce wszystkie nurtujące Cię pytania i wątpliwości, gdyż stres związany z wizytą może udzielić się także i Tobie i możesz zapomnieć zapytać o  to co chciałeś się dowiedzieć.